Kategorie:

Kolagen do picia

Czym jest kolagen?

Kolagen jest głównym białkiem budulcowym, występuje u wszystkich organizmów zwierzęcych. Jego zadaniem jest zapewnienie wytrzymałości mechanicznej białek: sprężystości i sztywności. Wypełnia przestrzenie międzykomórkowe, bierze udział w procesach, takich jak krzepnięcie krwi, czy procesach regeneracyjnych (tworzenie blizn, gojenie ran, zrastanie kości po złamaniu). Kolagen pomaga również zadbać o skórę, utrzymuje prawidłowy poziom jej nawilżenia, wpływa na proces odnowy komórkowej.

Dzięki kolagenowi zostają lepiej wchłaniane składniki mineralne, przez co zwiększa się gęstość kości. Zmniejsza aktywność enzymów, które odpowiadają za ból i stany zapalne.

Produktami bogatymi w kolagen są galarety rybne, wieprzowe i owocowe, jak i również podroby, golonka i salceson. Kolagen jest ważny dla naszego organizmu, dlatego jeżeli nie spożywa się tego typu posiłków należy zadbać o jego suplementację.

Kolagen do picia

Suplementacja kolagenu w formie pitnej staje się coraz bardziej powszechna i popularna. Kolagen przyjmowany w pokarmie, jak i w napoju nie przechodzi bezpośrednio do krwi. Początkowo ulega strawieniu w przewodzie pokarmowym, Następnie białko kolagenu rozbija się na aminokwasy, które są w stanie od razu dostać się do krwioobiegu.

Z tego powodu jedynie picie aminokwasów ma sens, ponieważ przechodzą do krwi i skóry.

Aminokwasy w formie pitnej są w stanie zapewnić ujędrnienie skóry, polepszyć jej nawodnienie, wpływają na opóźnienie procesu starzenia się skóry i jej odmłodzenie, spowalniają pojawienie się zmarszczek. Aminokwasy kolagenowe stymulują skórę, co jest widoczne również w poprawie stanu paznokci oraz włosów. 

Na rynku istnieje wiele produktów z kolagenem, jednak w większości są to suplementy w formie tabletek. Aminokwasy przyjmowane doustnie w formie pitnej zapewniają skuteczność, która jest potwierdzona naukowo. Przed przyjęciem aminokwasów należy zapoznać się z wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi suplementu. Powinno przeczytać się o wskazaniach jego stosowania, przeciwwskazaniach oraz w jakich dawkach należy go zażywać.